Cesta do Chorvatska - červen 2014

Jan Polzer

I letos jsme se vydali do Chorvatska na ostrov Krk a koukneme i do Crikvenice. Tímto otevíráme sérii několika krátkých článků z cesty. Budeme rádi, když vám dají nějaké tipy na vaši prázdninovou cestu do Chorvatska. A začneme s cestou.

Jak si můžete přečíst na zdejší stránce Cesta a mapa, jezdíme z Brna do Crikvenice nebo na Krk a dáváme přednost trase Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Spielfeld - Maribor - Lublaň - Postojna - Rupa - Crikvenica nebo Krk. Ani tentokrát tomu nebylo jinak.

Dálniční známky do Rakouska a Slovinska jsme pořídili ještě v Česku v prodejně ABA, mírný přeplatek stojí za to, mít o jednu starost méně a platbu v korunách.

Polovina června, neděle a trasa naprosto bez problémů

Potěšilo nás, že celou trasu jsme projeli prakticky bez jediného problému nebo stání v zácpě či na mýtnici. Ostatně, sezona teprve začíná. Za Vídní, na odpočivadle Bad Fischau jsme pochopili, proč byl loni zavřený Autogrill. Vypadá to, že jeho mozaikový dům se rozpadá zevnitř. Ale okolo to vypadalo na začínající stavební opravy.

Ovšem pozor na objížďky a zúžení cest

Kousek před Grazem bylo hodně dlouhé zúžení dálnice a převod jednoho pruhu do protisměru. Hodně dlouhé, hodně úzké a nebylo to příjemné. Nevypadá to, že by s pracemi byli hotovi do prázdnin. Jinak, v Rakousku bylo několik dalších prací na dálnici, ale nám, kdo známe D1, nepřijdou tři široké oranžově vedené pásy místo původních čtyř jako problém. Další zastávku (Asfinagy s WC nepočítám) jsme měli až na poslední čerpací stanici před hraničním přechodem Spielfeld.

Ve Slovinsku nepořádek skoro jako u nás

Následovalo Slovinsko. Tentokrát mě nějak překvapil kontrast mezi úrovní zdejších odpočivadel a těch rakouských. Míněno v horším světle pro Slovinsko. Neskutečný nepořádek jak na obyčejných odpočivadlech, tak u čerpacích stanic. A to sezona ještě nezačala.

Trasa do Lublaně bez problémů, stejně jako dál přes Postojnou. Za Pivkou byla v jedné vesnici objížďka, ale nijak velká, jen přes pár ulic. Následovalo pro nás tradiční odpočivadlo Potok u Ilirské Bistrice s dobrým džusem a výměnou kun.

Chorvatsko - tentokrát přes Rijeku

Hranice s chorvatskem byly prvním místem, kde jsme stáli. Ovšem jen chviličku. Kontrola na hranicích nyní po vstupu Chorvatska do EU probíhá stylem "zamávejte mi před očima pasem a jeďte". O něco horší to bylo na mýtnici Rupa - Němec před námi neměl zřejmě drobné na mýto a chvíli blokoval dopravu. Mimochodem, nepochopil jsem výhodu ENC krabiček, neboť byly otevřeny jen dva průjezdy přes mýtnici a v obou se čekalo...

My jsme po chvíli zastavili na odpočivadle Vrata Jadrana, kde jsem se v kvarnerské informační kanceláři pro turisty optal na možnost nákupu speciálního balíčku se SIM kartou od Tele2. Více o něm v dalším článku. Poradili nám obchodní centrum Tower v Rijece a popsali cestu. Velice ochotně, domluva v angličtině nebo němčině není problém.

Jelikož jsme jeli přes město Rijeka, netušíme, zda je stále nutný sjezd z dálnice na Bakar a kodrcání okolo pobřeží až do Crikvenice, ale vypadá to, že stále ano, stejně jako roky nazpět. My jsme na existu Rijeka Istok / Vežica sjeli a nechali se navigovat světelnými cedulemi do Tower Centre. Je to naprosto jednoduché i pro toho, kdo je jako já nervózní z řízení auta v cizí zemi na místech, kde ještě nebyl. Sjedete z dálnice, přes obrovský tunel (na výšku i šířku) vjedete rovnou do přístavu k nákladním jeřábům, otočíte se, jedete tunelem nazpět a zhruba v jeho půlce odbočíte rovnou do obchodního centra. V něm najdete obchody podobné těm našim - potraviny, sport, oblečení, známé sítě i značky. Ven se poté dostanete po cedulích Split, Otok Krk a Crikvenica. Pojedete po místní cestě a napojíte se nakonec tam, kde byste stejně sjížděli u Bakaru z dálnice.

Poslední objížďka na trase byla u vesnice Kraljevice. Rozděluje směr do Crikvenice a na ostrov Krk, nás dovedla přímo k mýtnici u mostu. A pak už Njivice, milé přivítání v cestovní agentuře, ubytování a první fotka na Facebook.

Reklama

reklama