Cesta a mapa cesty do Chorvatska a Crikvenice

Crikvenica je patří k těm chorvatským letoviskům, která se nacházejí nejblíže České republice. Je tedy velmi vhodná například jako cíl vaší první cesty do Chorvatska. Putujete-li dále, je možné ji využít k přenocování. Ať už chcete Crikvenici navštívit z jakéhokoli důvodu, mám pro vás tipy na cestu.

Cesta přes Rakousko

Pokud vyrážíte do Chorvatska a Crikvenice z Prahy, respektive téměř odkudkoli z Čech, můžete zkusit cestu přes České Budějovice, Linec a Graz. Moraváci to mají jednodušší, z Brna se vydáte na Mikulov, Vídeň a pak rovnou na Graz a dále. Přes Brno můžete samozřejmě jet také z Prahy, z našeho hlavního města se však nabízí ještě jedna alternativní cesta do Chorvatska, a sice přes Německo, konkrétně Řezno a Mnichov, odkud budete pokračovat do rakouského Villachu.

Tip: Přečtěte si srovnání pěti alternativních tras autem do Chorvatska.

Pojedete-li přes Mikulov, počítejte s tím, že Brno bývá v létě rozkopané (zvláště pak Vídeňská od sjezdu z D1 až skoro po Rajhrad, platí pro rok 2010). Cesta do Mikulova je poměrně pohodová. Horší je to za ním, úsek silnice mezi Mikulovem a novou rakouskou dálnicí je sice krátký, ale pokud je na něm nehoda, snadno se tam vytvářejí kolony. Poznámka: Na hlavních rozcestích v Rakousku vás na dálnicích budou navádět velké směrovky, kromě toho uvidíte i nepřehlédnutelné směrovky na Slovinsko nakreslené přímo na asfaltu.

Cesta přes Slovinsko

Jestliže jedete do Crikvenice, respektive Chorvatska přes Vídeň a Graz, vydáte se následně do Mariboru. Přejezd hraničního přechodu Spielfeld/Šentilj je bez problémů. Slovinsko je v Evropské unii i v Šengenu, nikdo by vás tedy neměl zastavovat. Z Mariboru je do Crikvenice nejlépe pokračovat směrem na chorvatský Zagreb, někdo doporučuje též cestu přes Lublaň, kdy nebudete muset sjet z dálnice. Časově i délkou se to ale spíše nevyplatí. Do Lublaně se ale dostanete, pokud jste zvolili cestu Praha, Mnichov, Villach. Po cestě v roce 2011 jsem přehodnotil svůj názor o tom, že cesta přes Lublaň se do Chorvaska a Crikvenice spíše nevyplatí. Není to tak úplně pravda. Pro její využití hovoří hned několik faktorů, které se vyplatí zvážit:

  • pokud neriskujete, máte slovinskou dálniční známku - proč ji tedy nevyužít k pohodlné cestě?
  • mýtnice v Chorvatsku mohou být beznadějně zacpané, cestou přes Slovinsko se jim elegantně vyhnete
  • a konečně, vyhnete se i poplatkům za mýtnice, pokud z Crikvenice nepokračujete dále.

V roce 2011 jsem po přejezdu slovinských hranic zastavil na odpočívadle a za pomoci čtečky Kindle s celosvětovým bezplatným internetem jsem se kouknul na stav dopravy v Chorvatsku. Společnost provozující dálnici Rijeka - Zagreb totiž na svém webu nabízí množství webkamer, pomocí kterých můžete sledovat dopravu na klíčových úsecích této cesty - tedy včetně mýtných bran. Já jsem po shlédnutí obrazu z těchto webových kamer dospěl k závěru, že cesta přes Slovinsko a Lublaň může vyjít nastejno a bez otravného čekání v kolonách.

Dnes jsem rád, že jsem ji využil a zřejmě tak učiním i příště. Chcete-li do Crikvenice přes Slovinsko a Lublaň, je to velmi jednoduché. Ze Šentilj pokračujete klasicky směrem na Maribor, ovšem poté neodbočíte na chorvatský Zagreb, ale pokračujete dále směrem Lublaň. Z Lublaně jedete dál směrem na italský Trieste, z dálnice ovšem sjedete ve městě Postojna. Na hranice po běžné silnici je to asi 30 km. Počítejte s tím, že se silnice v jednom úseku hodně klikatí a pokud proti vám pojede autobus, je nepříjemně úzká, zato docela klidná s minimem dopravy. Navíc, jsou na ní odpočívadla. Po přejezdu hranic u Šapjane je to již jen kousek do Rijeky a odtud přes Bakar a Jadranovo po jadranské magistrále do Crikvenice. Od roku 2014 se už nemusíte trmácet přes Bakarský záliv.

Chorvatsko a Crikvenica

Na hranicích Slovinsko - Chorvatsko se zřejmě budete muset obrnit trpělivostí, velmi záleží na termínu cesty. Pokud zvolíte špatně, narazíte na dlouhé kolony a strávíte několik hodin ve frontě na hraničním přechodu. Hned za ním následuje mýtná brána. Obecně lze říci, že déle trvá cesta opačným směrem, kdy vás na nezbytnou dobu pro zaplacení poplatku zdrží výběrčí a následně kontrola na hranicích. Chorvatsko totiž není v Evropské unii a cesta přes hranice se neobejde bez kontroly příslušných orgánů.

V Chorvatsku budete pokračovat přes Zagreb, ze které najdete na směr Rijeka. Z této cesty již nebudete nikam uhýbat do chvíle, než projedete dvojitým tunelem a objeví se odbočka Crikvenica. Sjedete z dálnice, zaplatíte mýtný poplatek a po jadranské magistrále dojedete do Crikvenice, kochajíce se přitom nádherným výhledem na moře. Dávejte však pozor na cestu, ta je v tomto úseku poměrně úzká, velmi klikatá a často omezená na rychlost 30 km/h.

Alternativa - Maďarsko

Jelikož je nutné ve Slovinsku platit poměrně vysokou cenu za dálniční známku, řada lidí doporučuje buď nezbytný kousek objet po běžné silnici, nebo zvolit zcela jinou trasu, kdy se vydáte přes Maďarsko přímo do Chorvatska. Kdo by chtěl vidět Balaton, může vyzkoušet.

Dálniční známky, mýtné poplatky a cesta do Chorvatska

Kvalita cest hned za našimi hranicemi je zcela o něčem jiném, než u nás. Prakticky hned od hranic až do samotné Crikvenice pojedete po pěkné dálnici/silnici s rovným povrchem. Mimo jiné to ale znamená, že tento komfort také řádně zaplatíte. Do Rakouska je třeba dálniční známka. Pořídit lze desetidenní nebo dvouměsíční za ceny 8,7 €, respektive 25,3 €. Jedete-li na čtrnáct dní, pak se logicky vyplatí koupit dvě desetidenní a tu druhou nalepit při odjezdu. Jen si v ní nechejte správně zaznačit den, kdy budete z Chorvatska odjíždět. Snad nejpalčivější a nejdiskutovanější jsou dálniční známky ve Slovinsku.

Úsek dálnice, kterou pojedete ze Šentilj přes Maribor je velmi krátký (pár desítek kilometrů) a cena dálniční známky pro Slovinsko je 30 € v případě měsíčního kuponu. Levnější známka s platností na sedm dní je pro většinu turistů nepoužitelná. Dálniční známku do Slovinska lze koupit na poslední čerpací stanici v Rakousku (bude označena cedulí) nebo přímo na hraničním přechodu Spielfeld/Šentilj. Prvocestovatelům doporučuji nákup na čerpací stanici, je to jednodušší, než se motat po hraničním přechodu.

V samotném Chorvatsku dali přednost mýtnicím místo dálničním známkám. Pokud jedete poprvé, nemusíte mít strach. Platit lze v Eurech nebo kartou, stačí vjet do správné uličky. Navádět vás budou symboly na velkých displejích. Při platbě v hotovosti počítejte s tím, že platit lze sice v Eurech, zpátky však dostanete chorvatské kuny. Při cestě ze slovinského Mariboru přes chorvatský Zagreb směr Rijeka a Crikvenica projedete dva placené úseky.

Tip 1: Kompletní informace o cenách příslušných dálničních známek a mýtného pro rok 2021 najdete v článku Dálniční poplatky při cestě do Chorvatska - rok 2021.

Tip 2: Poslední informace z cesty v roce 2019 najdete v článku Několik postřehů z červnové cesty do Chorvatska a zpět.

Crikvenica a kam dál?

Úspěšně jste zvládli cestu do Chorvatska, projeli jste okolo cedule Crikvenica a přemýšlíte, kam dál? Pokud nemáte již rezervováno konkrétní ubytování v Crikvenici, pak stačí zastavit u některé z Tourist Office a ubytování si domluvit přímo na místě. Turistických kanceláří je zde několik, poslední je na ulici Dvorska, hned vedle zelené čerpací stanice Kaštel. 

Anika Crikvenica

A pokud ubytování v Crikvenici neseženete, můžete jet ještě o kousek dále do městečka Selce, nebo se vrátit do městečka Dramalj. Do obojích jezdí z autobusového nádraží Crikvenica turistický vláček Felix za cenu 15 kun v jednom směru.

Jak se domluvíte?

Obecně není problém se při troše snahy na obou stranách v Chorvatsku domluvit i česky, ale určitě není na škodu si před cestou zopakovat základní fráze a slovíčka v angličtině. Zvláště při naší první návštěvě Crikvenice a později v Bašce jsme ji využili.

Mapa Crikvenice

Crikvenici si můžete prohlédnout i na mapě ještě předtím, než se do ní vydáte. Zde vám nabízím mapu včetně cesty z Brna.