Snadná cesta k mobilnímu internetu v Chorvatsku s Tele2

Jan Polzer

Aniž bych chtěl Tele2 dělat nějakou velkou reklamu, chtěl bych se podělit o pár postřehů z hledání vhodného mobilního internetu pro svůj pobyt v Chorvatsku. A právě u balíčku s 3 GB mobilních dat a 1000 miut na volání od Tele2 jsem skončil.

Poučen z předchozího pobytu v Njivice jsem pro letošek hledal nějaké vhodné mobilní internetové připojení. V nabídce a hledání informací, zda u toho či onoho operátora ušetřím pár korun, se příliš neorientuji, takže prosím neberte tento článek jako doporučení toho nejlepšího řešení. Šlo mi o pohodlný nákup a co nejméně starostí za přijatelnou cenu.

Ve většině turistických lokalit na crikvenické riviéře není problém s Wi-Fi. Větší i menší vesnice mají u pobřeží a v centru rozvedenu bezplatnou městskou bezdrátovou síť (například v Crikvenici, Njivice nebo v Bašce na Krku). Rovněž většina restaurací a barů nabízí své vlastní bezplatné Wi-Fi.

Jenže neustálé vysedávání po restauracích a barech se zají a zapije, posedávání poblíž vypadá blbě a bezplatné městské Wi-Fi často vypadávají nebo na nich nejedou všechny služby. Mimochodem, příjemně mě letos překvapila svou rychlostí a dostupností signálu Wi-Fi síť v Malinske na Krku.

A pokud chcete jako já kouknout na internet a sem tam něco napsat z apartmánu, už je to horší. Málokdo z majitelů má Wi-Fi, případně na něj pustí své hosty. Alespoň v klidnějších lokalitách, kde si vybírám ubytování. Přitom večerní posezení na balkoně je tak inspirativní pro psaní článků a brouzdání na netu...

Jak jsem se dostal k Tele2

Z toho důvodu jsem hledal nějaký způsob, jak se v Chorvatsku připojit na mobilní internet za rozumnou cenu. Prošel jsem několik diskuzí na cestovatelských portálech i IT magazínech. Dočetl jsem se, že komu na dovolené nestačí Wi-Fi, je chudák závislák. Narazil jsem na různé rady doporučující koupi chorvatské SIM karty v Česku. Odkazovaný web ale nevypadal zrovna důvěryhodně.

Nakonec mě napadlo zadat požadované slovní spojení do Google v angličtině a světe div se - mezi prvními mi vyjela nabídka chorvatského operátora Tele2. Jde o speciální balíček pro turisty, ve kterém za 50 HRK dostanete SIM kartu s chorvatským číslem, 3 GB mobilních dat, 1000 minut na volání v Chorvatsku, kredit 15 HRK a taxu pro volání na pevné linky do 16 evropských zemí 0,05 eur. Znělo to slušně, dál jsem nepátral a začal zjišťovat, kde balíček seženu.

Kde koupit chorvatskou SIM od Tele2?

Hned po příjezdu do Chorvatska jsem zastavil na odpočivadle Vrata Jadrana, zeptal se na možnost koupě onoho balíčku od Tele2 a zajel si kousek do Rijeky do obchodního centra Tower. Zde v obchoďáku, který se vzhledově ani výběrem řetězců prakticky neliší od Česka, jsem zašel do prodejny Tele2, hned u dveří si vzal letáček, který jsem už znal z internetu, ukázal ochotné slečně u pultíku, zaplatil 50 kuna a měl jsem to v kapse.

Líbí se mi, že SIM karta od Tele2 je perforovaná pro klasickou i zmenšenou SIM, vyloupnete si tedy to, co zrovna váš mobilní telefon nebo tablet žádá. Moje SIM karta nakonec skončila v telefonu, který přes svoje Wi-Fi přenáší internet dál do tabletu.

Pravdou je, že balíček od Tele2 by měl být k sehnání i na čerpacích stanicích INA a chorvatských poštách nebo na stáncích s tiskovinami. Njivice, kde letos bydlíme, mi přišly jako příliš malá vesnice na to, abych zde takovou věc sehnal, proto ta malá zajížďka do Rijeky. Jak se ukázalo, byla zbytečná - balíček od Tele2 zde mají opravdu i na stánku s novinama.

Když dojde kredit...

Hned po zapnutí telefonu s novou SIM kartou, vám dojde uvítací SMS s aktuální cenou za volání. Je důležité vědět, že ta výhodná sazba má určitá ale. 1000 minut na místní volání je pravdivé, nicméně počítejte s tarifikací po minutách a poplatkem za navázání hovoru v ceně 0,29 kuna. Pro volání domů rovněž platí ona výhodná sazba 0,05 eur, ale zároveň i sestavovací poplatek 0,39 kuna. I tak je to lepší než roaming u některých českých tarifů.

SIM z turistického balíčku je nutné aktivovat do 31. 10. 2014. Pozor, zmínka o tom, že výhodné volání domů platí pro pevné linky, je myšlena vážně. Pokud budete volat domů na mobil, pak asi o výchozí kredit 15 HRK přijdete během jednoho hovoru.

Kredit se dá naštěstí velice jednoduše dobít, podobně jako u nás. Já zašel na poštu, kde sice neuměli ani anglicky ani německy, ale nakonec pochopili "tele dva kredit sto kuna". Paní mi vytiskla lístek a potvrzení o nákupu.

Číslo z lístku jsem přeťukal do mobilu a obratem došla SMS o navýšení kreditu. Z něj je možné hradit i případný dodatečný nákup mobilních dat - 100 MB za 10 kuna, 250 MB za 25 kuna, 500 MB za 35 kuna, 1 GB za 50 kuna a 3 GB za 95 kuna. Kredit vyprší do půl roku.

A to je z postřehů k volání a mobilnímu internetu v Chorvatsku vše. Jsem celkem zvědav, zda s výchozími 3 GB vystačím celý pobyt. Po návratu do Česka to v tomto článku určitě zmíním.

Reklama

reklama