Vrbnik na ostrově Krk: krásná letní dovolená 50 m nad mořem

Jan Polzer

Byli jste už na Vrbniku? Míříte-li někam do kvarnerské oblasti, do Crikvenice, Selce či dokonce přímo na Krk, jeho návštěvu vřele doporučuji. Ostatně, není důvod, proč zde nestrávit celou dovolenou v krásném prostředí.

Krátký pohled do historie Vrbniku

Podle průvodců je Vrbnik původně pirátské městečko. Ano, romantické umístění na jednom z útesů na ostrově Krk, staré kamenné domy a úzké uličky by tomu nahrávaly. Nicméně nikde na webech, které Vrbnik zmiňují, jsem se nic takového nedočetl. Legenda je to ale jistě krásná, takže proč jí nevěřit.


Vrbnik na ostrově Krk

Každopádně, Vrbnik najdete na ostrově Krk zhruba naproti městu Novi Vinodolski, kousek jižněji než je Crikvenica. Výlet nebo cesta za ubytováním není problém od chvíle, kdy byl zbudován Titův, dnes Krčki most. Od něj je Vrbnik vzdálen asi 28 km. Mýto na ostrov Krk platíte jen při cestě na ostrov, při výjezdu z něj mýtnicí jen projíždíte.


Vrbnik na ostrově Krk

Historie Vrbniku se táhne od středověku. Zakládací listina Statut Grada Vrbnika pochází z roku 1388. Byla napsána v hlaholici a je to mimochodem druhá nejstarší zakládací městská listina v Chorvatsku, hned po té Vinodolské. Aktuálně žije ve Vrbniku kolem tisícovky obyvatel, ke kterým samozřejmě musíte připočítat řady dovolenkářů a turistů.


Vrbnik na ostrově Krk

Pláže a koupání

Městečko leží na skále ve výšce zhruba 50 m nad mořskou hladinou. S nějakými dlouhými plážemi v okolí Vrbniku tedy nepočítejte. Rozhodně ne s takovými, jaké znáte z Crikvenice, Bašky nebo Njivice. U přístavu na pláži Kovač je koupačka sice fajn, ale mezi loděmi to není ono.

Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk

V severní části Vrbniku najdete pláž Zgribnica. Částečně ji tvoří oblázky, částečně vybetonované plochy. Asi deset minut pěšky přes borovicový les jižně od Vrbniku je malá oblázková pláž Kozica. Pokud vám nevadí ujít pár kroků navíc, pak se můžete vydat tři kilometry jižně od Vrbniku k pláži Potovošće. Vede k ní cesta po venkovské silnici, na pláži najdete kiosek s občerstvením.

Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk

Vrbnička žlahtina

Na název Vrbniku narazíte i v obchodech v okolí, nejenom přímo ve městě. Pěstuje se zde totiž odrůda bílého vína známá jako žlahtina. Má jasnou žlutozelenou barvu a lehkou osvěžující chuť s ovocným aroma. Měla by být podávána chlazená na 8 – 12°C.

Doporučuji zastavit se v horkém létě v některé z nespočtu zdejších pizzerií, restaurací a kaváren.


Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk

Ubytování ve Vrbniku – apartmány a hotely

Pokud zde chcete zůstat delší dobu, doporučuji využít místní turistickou kancelář a některý z apartmánů. Z těch velkých jsou to například apartmány Villa Aeternum, Apartman Filip, Villa Vrbnik, Villa Mirela a další. Ve městě je také tříhvězdičkový hotel Argentum, o kterém však nic bližšího nevím.

Detailní nabídku ubytování ve Vrbniku najdete zde.

Vrbnik na ostrově Krk

Vrbnik jako cíl výletu pro turisty

Protože je náš web o Crikvenici, tak vězte, že přímo z přístavu jezdí několikrát týdně výletní lodě mimo jiné i na Vrbnik. Výlet stojí okolo 100 kn na osobu. Během plavby dostanete obvykle malé občerstvení a můžete krmit racky letící za lodí. V přístavu pod Vrbnikem na vás bude čekat turistický vláček, který vás vyveze nahoru do města. Tam si můžete prohlédnout místní pamětihodnosti, tolik typické pro středověká chorvatská města.

Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk

Konkrétně nejužší uličku na světě (také jste jich na cestách prošli už celou řadu?), renesanční zvonici, malá náměstíčka. Pokocháte se výhledem na moře. Můžete navštívit i místní galerii umění.

Počasí ve Vrbniku

Teplota v letních měsících se ve Vrbniku pohybuje těsně nad 30°C. Aktuální informace a předpověď počasí od Windy je následující:

Fotografie města Vrbnik na ostrově Krk

A protože obraz je za sto slov, zde je pro vás připraveno několik dalších fotografií z Vrbniku.

Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk

Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk Vrbnik na ostrově Krk

Reklama

reklama