Za pirátským pokladem do jeskyně Biserujka
Pokud vám během pobytu na Krku a na crikvenické riviéře nebude přát počasí, zkuste vyrazit do jeskyně Biserujka. Poznáte i jiné přírodní krásy ostrova Krk, než je jen okolní čisté moře.
Biserujka je snadno přístupná jeskyně na ostrově Krk, kterou ovšem můžete snadno navštívit i v případě, že setrváváte v některém z letovisek na souši crikvenické riviéry. Jezdí sem jako za atrakcí řada výletních lodí. Legenda totiž praví, že jméno dal jeskyni pirátský poklad plný perel (biser je chorvatsky právě perla).
Pokud pojedete autem z některého města či vesnice na Krku, nebo pokud si to navzdory mýtnému poplatku (35 kuna, platí se jen směr na ostrov) zkusíte přes Krčki most, pak zřejmě k jeskyni zahnete jednou z prvních oboček za mostem. Navádět vás budou klasické turistické cedule, jaké znáte i z Česka. Biserujka se nachází asi 300 metrů od osady Rudine. Cesta k ní je plná krátkých a prudkých zatáček, počítejte s tím, že si pěkně protáhnete volant.
Chcete poznat vítr bura? Pak navštivte Rudine
Vesnice, či spíše osada Rudine je seskupení několika domů, které spočítáte na prstech, a většího zbytku rozbořených budov. Případně znovu stavěných budov. Všude je neskutečná spousta kamení v různém stupni rozpadu, prorostlých velkými bodláky, řídkými travinami a kosodřevinami. Budete si zde připadat jako někde na divokém západě u Llana Estacada z Mayovek.
Nerostou tu žádné velké stromy, o to více je kamenitá krajina smutnější, ale zároveň působivější. Ostatně nic velkého zde nemá šanci narůst, prakticky neustále zde fučí silný vítr bura. Podle cedule na naučné stezce v okolí jeskyně Biserujka jej ale místní mají rádi. Bura totiž na rozdíl od opačně vanoucího větru s názvem jugo nosí pěkné počasí.
Mimochodem, garantuji vám, že než obejdete celou naučnou stezku a dovzíte se více o erozi, větru bura a o tom, proč je všude tolik kamení, budete větrem řádně ošleháni. Větrovku a dobrou obuv si tedy určitě vezměte na cestu s sebou. I když i v sandálech a krátkém tričku to lze zvládnout...
Biserujka - vstupné, prohlídka, dojmy
V Rudine budete zřejmě muset zaparkovat. V podstatě tu není žádná ulice, auto asi ponecháte na velké točně těsně před zákazem vjezdu na příjezdové cestě k jeskyni. Přímo u ní je sice parkoviště, ale tipuju, že bude v sezóně beznadějně plné. Stejně jako se to stalo nám v polovině června. Na druhou stranu, je to skutečně jen asi těch 300 metrů daleko.
Hledáte-li nějakou skálu či kopec a v nich jeskyni, budete hledat marně. Biserujka je v podstatě "díra v zemi", nad kterou je postaven malý domeček s prodejnou občerstvení a vstupenkami. Vstupné činí 20 kuna za osobu, děti mají vstup zadarmo.
Prohlídka je komentovaná, výklad je německy, anglicky a chorvatsky, dle domluvy a toho, jaká skupina turistů se u jeskyně zrovna objeví. Jeskyni si prohlédnete v podstatě za půl hodiny, není nijak rozsáhlá a pohyb po ní je nenáročný. Sejdete několik úzkých schodů dolů a jste uvnitř, kde jsou vybetonované chodníčky a nerezové zábradlí.
Biserujka objevená před více než sto lety byla asi 50 let volně přístupná a bez dozoru. Bohužel se to trochu podepsalo na některých krápnících, které byly nenávratně poškozeny. Dorůstají rychlostí asi 1 mm za 30 let (nebo 300 let, nějak jsem nedával pozor). I přesto je ale krápníková výzdoba Biserujky pěkná a v několika barvách. Voda vytvářející krápníky pochází výhradně z dešťových srážek. Zima vám zde nebude, teplota je stálá a drží se na 13 až 15°C.
Návštěvu Biserujky doporučuji. Vstupné není vysoké, cesta je nenáročná a pohled na okolní krajinu i jeskyni samotnou stojí za to. Můžete tak hezky vyplnit část dne, kdy zrovna počasí nebude přát koupání.
Mimochodem, půjdete-li kousíček po naučné stezce, dostanete se nad zátoku a dohlédnete až do Crikvenice. Další informace o jeskyni Biserujka najdete na webu spilja-biserujka.com.hr.
reklama