Přírodní zajímavost: návštěva močálu Lokva Slatin na ostrově Krk

Jan Polzer

Na výletech i dovolené se neustále snažím vyhledávat zajímavá místa poblíž svého ubytování. Po šesti letech, kdy jezdím na Krk do Njivice jsem si na mapě všiml nenápadné zmínky přírodní památce, o močálu, který se nachází kousek od nejbližší pláže.

Ostrov Krk je jedna velká zajímavost sám o sobě. Pokud jezdíte do Crikvenice a okolí, doporučuji jej navštívit a třeba si půjčit kolo nebo čtyřkolku a jet se podívat do přírody. V tomto případě jsem se na místo dopravil po vlastních, protože z Njivice, konkrétně z části Kijac, nebyl močál příliš daleko.

Lokva Slatin na mysu Ćuf

Močál, nebo spíše bažinatá mokřada Lokva Slatin se nachází na výběžku označovaném jako Ćuf. Pokud se z Njivice vydáte směrem na pláž Kijac, uvidíte zde cedule označující pěší stezku do města Malinska, vzdáleného asi 5 kilometrů. Na Kijac můžete dojet i autem a zaparkovat na bezplatném parkovišti u pláže.

Pěší stezka vedoucí do Malinske okolo pobřeží má několik odboček. Nejprve budete míjet psí pláž, po chvíli narazíte na rozcestník, který již zmiňuje Ćuf. Malinskou tedy necháte být a pokračujete lesíkem dále na mys. Cestou potkáte několik krásných pláží, které byly v červnu téměř prázdné. Přeci jen jsou trochu dále od města.

Cesta k Lokva Slatin
Cesta k Lokva Slatin

Pokud se nechcete vyloženě protahovat po úzké stezce mezi lesíkem a mořem a nezajímají vás ani loďky zakotvené na další pláži, zahněte na dalším neznačeném rozcestí do lesíka. Stezka vedoucí do mírného kopečka vás přivede na asfaltovou silnici vedoucí k nově vybudované čističce odpadních vod. Teoreticky můžete dojet autem až k ní, ale zase přijdete o romantickou procházku.

U čističky se musíte protáhnout po nasypaném kamení podél plotu a po chvíli už dojdete přímo na místo označené jako Lokva Slatin (odkaz vede přímo na mapu Google). Toto místo nabízí neobvyklý pohled na bažinatou mokřadu, poměrně vzácnou v oblasti Kvarneru.

Lokva Slatin na mysu Ćuf
Lokva Slatin na mysu Ćuf

Větší část vodní plochy malého bažinatého jezírka je pokryta vzácnou vegetací. Rostou zde sítina, slanorožec, oman přímořský a lebeda. Během roku se zde objevuje také vodní ptactvo, zejména volavky. Je zde také spousta pavouků a ještěrek, které znáte i z pláže. V noci mokřad poskytuje zdroj vody netopýrům.

Jezírko je možné obejít dokola a najít si to správné místo na fotografování nebo jen prosté kochání se přírodou. Na pár místech lze bezpečně sejít až k hladině, většina bezprostředního okolí je však zarostlá travou a náletovými dřevinami.

Mokřad je přitom jen kousek od moře. Při prohlídce Lokva Slatin uslyšíte šumění vln a pokud se za nimi vydáte, zjistíte, že pláž na mysu Ćuf je odtud pouhých 20 metrů. My jsme zde potkali nahého plavce, který chudák netušil, že zpoza stromů mu na poměrně zapadlém místě vyleze společnost.

Pláže na mysu Ćuf lákají loďaře
Pláže na mysu Ćuf lákají loďaře

Chcete-li se tedy zpestřit návštěvu severní části ostrova Krk, jeskyni Biserujku jste již viděli a hledáte další přírodní zajímavosti, doporučuji Lokvu Slatin navštívit. Moc lidí sem nechodí.

Reklama

reklama