Košljun: romantický ostrůvek v Punatské zátoce na Krku

Jan Polzer

Klidně bychom o něm mohli mluvit jako o ostrovu na ostrově. Takový je Košljun. Malý ostrůvek v zátoce u města Punat na jihozápadě největšího chorvatského ostrova Krk. Navštívíte zde muzeum a během procházky se ochladíte ve stínu borového lesa.

Na návštěvu ostrova Košljun jsem měl spadeno od chvíle, kdy jsem poprvé zavítal do městečka Punat. To je známo především díky velkému jachtařskému přístavu. Z pobřeží je však vidět i Košljun s františkánským klášterem. Nepřehlédnete jej ani vzhledem k počtu lodí, které nabízejí spojení na ostrůvek a zpět do Punatu.

Parkování v Punatu je naprosto bezproblémové. Auto necháváme na parkovišti s autobusovou zastávkou u konce pobřežní cesty a couráme se podél kotvících člunů do centra. Na druhou stranu bychom se dostali k dlouhé pláži s pozvolným vstupem do moře. Nás však zajímá jedno – návštěva ostrova Košljun.

Kapitána, který šikuje partičku turistů na loď se ptám, zda nás vezme s nimi. Posílá nás do turistické kanceláře, kde si koupíme zpáteční lístek s tím, že nás prý sveze kterákoli loď. Halasný kapitán mezitím zmizel, takže se vtíráme do hloučku důchodců s fotoaparáty a na malém přívozu vyrážíme na Košljun.

Lodní taxi na Košljun
Lodní taxi na Košljun

Ostrůvek je z Punatu, co by kamenem dohodil. Leží cca 750 metrů od pobřeží. Vody punatské zátoky (Punatska či Košljunska draga) překonáváme za chvíli a vystupujeme v relativně novém čistém kotvišti na Košljunu.

Ostrůvek Košljun
Ostrůvek Košljun – celkový pohled

Františkánský klášter na ostrově Košljun

Pár kroků od přístavu je vybudováno útočiště s toaletami, obchůdkem na suvenýry a především s pokladnou, kde od jednoho z mnichů zakoupíte vstupenky do areálu kláštera a místního muzea. Bez nich prakticky nemá smysl na Košljun jezdit, leda by vám stačilo pár kroků po parku. Bez lístků bych se tu ale cítil blbě.

Hlouček turistů necháváme odejít a jdeme svým vlastním tempem. V muzeu si prohlížíme tradiční chorvatské oděvy a věci denní potřeby z minulých staletí. Další místnost je věnována místní fauně a flóře. Fauně především té mořské. S výjimkou ptáků na malém ostrůvku žádná zvířata nenajdete.

Část této expozice byla věnována také kuriozitám z živočišné říše. Různé deformace a abnormality tu představovaly vycpané a lihu naložené exempláře domácích i divokých zvířat. Zkrátka Kabinet čuda.

Co nás coby materialisty velice zaujalo, byla místnost plná peněz. Bankovkami a mincemi z celého světa a nejrůznějších desetiletí minulého století tu byly vitríny a poličky doslova vytapetovány a obloženy.

Pokračujeme dále prohlídkou klášterních prostor. Tedy jen některých. Mužský klášter stále obývají Františkáni a jejich prostory samozřejmě nejsou veřejnosti přístupné. Například rozsáhlá knihovna s mnoha svazky psanými v hlaholici. Zastavujeme se v rajské zahradě, prohlížíme fragmenty staré architektury, kříže a různé sakrální předměty.

Klášter vybudovali s přispěním vládnoucího rodu Frankopanů Benediktini, kteří zde působili do 15. století. Ve století 16. je vystřídali Františkáni a postavili současný kostel Zvěstování panny Marie. Zbytky benediktinských staveb jsou patrné dodnes.

Klášter na ostrově Košljun
Františkánský klášter na ostrově Košljun

Okolí kláštera a příroda na Košljunu

Na prohlídku ostrova máme hodinu, pokud se chceme vrátit stejnou lodí. I když, ničemu a nikomu by asi nevadilo odjet s jinou. Při odchodu z kláštera potkáváme i české turisty s průvodkyní.

V rychlosti proběhneme borový les. Na delší procházku by to chtělo asi další hodinku, navštěvujeme tak ještě místní hřbitůvek, křížovou cestu a některé kaple vyzdobené malířem Bruno Bulićem. Nakupujeme suvenýry a vydáváme se na cestu zpět do Njivice, kde jsme ubytováni.

Olivový háj na ostrově Košljun
Olivový háj na ostrově Košljun

Ubytování pro výlet na Košljun

Punat je letovisko na Krku, jako kterékoli jiné, takže s ubytováním tu nebude problém. Jak v apartmánech, tak hotelech. Při pohledu zvenčí se nám líbil Falkensteiner Hotel Park Punat. Nicméně tento výlet zvládnete za den, takže nemusíte bydlet přímo v Punatu s výhledem na Košljun. Stačí se ubytovat prakticky kdekoli na Krku.

Počasí vás také trápit příliš nemusí. Muzeum navštívíte i za mírného deště a během sezóny těch vyloženě bouřkových dnů moc není.

TIP: Hledáte krásnou dovolenou v Chorvatsku? Přečtěte si srovnání cestovních agentur na portálu 5nej.cz

Reklama

reklama