Výlet na Goli otok: chorvatský Alkatraz

Jan Polzer

Objevujete-li na dovolené zajímavá místa, mám pro vás tip na lodní výlet na ostrov Goli otok. Ten proslul jako nechvalně známý chorvatský Alcatraz, vězeňský ostrov pro politické odpůrce, vojáky i kriminálníky.

Goli otok najdete jižně od ostrov Krk ležícího naproti Crikvenici. Přesněji řečeno, mezi Krkem a ostrovem Rab. Goli otok získal své jméno kvůli naprosté absenci dřevin a zeleně (goli otok = holý ostrov). Ovšem nejenom to má tato chorvatská skála společného s Alcatrazem.

První vězni se na ostrově Goli objevili už za 1. světové války, kdy sloužil k internaci ruských vojenských zajatců. Vězeňský tábor zde byl udržován i během 2. světové války, ovšem nejznámější epocha vězeňské historie ostrova nastala až po válce. V průběhu let se tu tak kromě kriminálníků vystřídali nejrůznější odpůrci jugoslávského režimu, od stalinistů, přes demokraty až k fašistům a ustašovcům. Nechyběli ani zástupci jugoslávské inteligence.

Cestou na Goli otok pravděpodobně minete ještě jeden podobný, téměř holý kamenný ostrov s několika stavbami na pobřeží. Jedná se o Sveti Grgur. I toto je původně vězeňský ostrov, mezi turisty možná méně známý. Zatímco na Sveti Grgur mířily do vězení ženy, Goli otok byl čistě mužskou záležitostí. Tedy téměř po celou dobu. Vězení na Svetim Grguru bylo zrušeno o pár let dříve a vězeňkyně zamířily na Goli otok.

Své dny vězni na těchto ostrovech rozhodně netrávili v celách. Dnes najdete především na Goli otoku alespoň řídký porost dřevin a kosodřevin. O alespoň částečné zalesnění ostrova se museli postarat vězni.

Jejich hlavní činností však byla práce ve výrobě. Za Titova režimu zde byl průmyslový provoz, ve kterém se vyráběly strojní součástky a komponenty pro stavbu lodí. Vzhledem k příhodným podmínkám nepřekvapí, že tu nechyběl kamenolom. Část vězňů pracovala rovněž ve dřevovýrobě a jejich výrobky byly exportovány do zahraničí. Podle vyprávění průvodců prý velmi luxusní nábytek mířil především na západ.

Kapacita tábora na ostrově Goli byla okolo tří tisíc vězňů. Uzavřen byl v roce 1988, dnes je z něj více než tichá připomínka dob minulých spíše turistická atrakce, které místní z vděkem využívají.

Odkud se vydat na Goli otok?

Na ostrov Goli míří řada turistických lodí. Nejjistější bude, pokud zajedete autem do Bašky. Z Crikvenice to není daleko, po přejetí mostu pojedete asi 40 km stále po hlavní silnici, až dojedete na konec ostrova. Nad městem bez problémů zaparkujete, sejdete do přístavu a vydáte se na cestu. Možná si říkáte, že je nesmysl vyrazit tak daleko naslepo, nicméně za posledních pět let jsem postřehl, že rezervace na výlety lodí Angelina i jinými z Bašky se nabízejí v řadě okolních měst i Crikvenici. Doporučuji se domluvit v turistické kanceláři, rozhodně neplatit naháněčům s letáčky na plážích.

Ostatně, do Bašky se vydejte i tak, pokud v okolí Krku trávíte delší čas. Je zde široko daleko nejkrásnější koupání a nádherná oblázková pláž. Bez ostrých velkých kamenů, kterými je typická nejenom Crikvenica.

Prohlídka ostrova Goli

Jak jsem již zmínil, cesta na Goli vede okolo ostrova Sveti Grgur. Poněkud temná atmosféra asi není pro každého, ale pokud vás zajímají moderní dějiny, němí svědkové dob nedávno minulých nebo třeba urbex, nebudete se nudit.

Po připlutí na ostrov můžete využít malého občerstvení v do jisté míry improvizovaném přístavu. Podle mě není dimenzován na střídající se zájezdy, turistické lodě využívají prostě původní přístaviště z vězeňských dob ostrova.

Goli otok Goli otok Goli otok

Vaše trasa s průvodcem povede přes tovární areál, výrobnu nábytku a administrativní budovy směrem do centra ostrova. Výlet to není nijak fyzicky náročný, musíte nicméně dávat pozor, nač šlapete. Alespoň já jsem zažil, že průvodci se moc neobtěžovali upozornit turisty, že někde není zrovna bezpečné šmejdit. Na druhou stranu, víte, kam jedete. Nejde o upravenou turistickou atrakci, ale bývalé vězení a výrobu, které byly ponechány napospas zubu času.

Goli otok Goli otok Goli otok

Za ubytovnou a průmyslovým areálem je "palác", dle cedule kdysi nejkrásnější budova na ostrově sloužící administrativním účelům a správě ostrova. Najdete zde i rodinné domy dozorců, které se až tak moc neliší od toho, co vyrůstalo ve stejné době na našich vesnicích.

Goli otok Goli otok Goli otok

Po rozpuštění organizované prohlídky s komentářem máte možnost se po ostrově volně toulat, jedinou podmínkou je stihnout odjezd své lodi. Můžete tak narazit i na jediné stálé obyvatele ostrova - ovce a kozy, které se vám prosmýknou před očima uprostřed rozpadlých budov. Já našel i zajímavé betonové plochy, jejichž účel mi není znám.

Goli otok Goli otok Goli otok

To je k výletu na Goli otok asi vše. Naše loď pokračovala na ostrov Rab s koupáním u kempu San Marino. Ale o tom až zase někdy příště.

Goli otok Goli otok Goli otok Goli otok Goli otok Goli otok Goli otok Goli otok Goli otok

Goli otok Goli otok Goli otok

Reklama

reklama