Z Crikvenice do Šila taxi lodí za pět minut

Jan Polzer

Pokud chcete alespoň trochu kouknout na protější ostrov Krk a vyzkoušet si koupání na druhé straně, vydejte se do vesnice Šilo naproti Crikvenici. Speciální lodní taxi vás tam zaveze během pěti minut za poměrně rozumnou cenu.

Mezi Crikvenicí a vesnicí Šilo na protějším ostrově Krk se pravidelně koná plavecký maraton. Šilo vidíte při koupání v moři i při procházkách po promenádě. A pokud nemáte vyloženě smůlu a nemáte apartmán otočený od moře, tak na Šilo koukáte pravděpodobně i večer z balkonu.

Hernajs, co v tom Šilu tedy je, ptáte se? Není nic jednoduššího než se tam zajet podívat. Podrobnější článek o Šilo připravím během léta, dnes se budeme věnovat dopravě na místo a zpátky do Crikvenice.

Vesnice Šilo na ostrově Krk
Vesnice Šilo na ostrově Krk

Ostatně, tento tip využijete i v případě, že jste se ubytovali na Krku a chtěli byste do Crikvenice kouknout – na její pláže, cukrárny, vláček do Selce a na další lákadla. Ne každému se chce autem zase přejíždět Krčki most a pak riskovat zácpu cestou do Crikvenice, když se může pohodlně svézt lodí.

Pravidelní návštěvníci Crikvenice si možná pamatují speedboaty, powerboaty, červenobílé rychlé čluny, které pendlovaly mezi Crikvenicí a Šilem. Těm zjevně odzvonilo. Letos jsem jeden potkal v poněkud bídném stavu. Ne, že by nebyl schopen plavby, ale na pravidelné plavby s pasažéry rozhodně nevypadal.

Lodní taxi mezi Crikvenicí a Šilem

Loni byla spuštěna pravidelná doprava mezi oběma městy obsluhovaná lodním taxi v podobě plavidla Sv. Roko. Jde o žlutočerný „gumák“ uzpůsobený pro přepravu cestujících. Na „závodní“ sedačky se jich vejde dvanáct. Toto lodní taxi vás přepraví z jednoho břehu na druhý během pouhých pěti minut. Maximální rychlost člunu s plastovým dnem je 27 uzlů.

Člun sv. Roko jako taxi loď mezi Crikvenicí a Šilem
Člun sv. Roko jako taxi loď mezi Crikvenicí a Šilem

Jak v Šilu, tak v Crikvenici je k němu vybudovaná boudička s čekárnou a jízdním řádem. Nejde o taxi v pravém slova smyslu, spíše o něco jako pravidelnou kyvadlovou dopravu s předem daným jízdním řádem. Ten je následující:

Odjezdy z Crikvenice směr Šilo:

pondělí až pátek: 6:30, 8:30, 11:30, 14:30, 15:30, 16:30

víkendy: 8:30, 10:30, 12:30, 14:30, 16:30, 18:30

Odjezdy ze Šilo směr Crikvenica:

pondělí až pátek: 6:45, 8:45, 11:45, 14:45, 15:45, 16:45

víkendy: 8:45, 10:45, 12:45, 14:45, 16:45, 18:45

Provozovatel by měl mít připravenu i záložní loď s kapacitou 200 cestujících, ale její nasazení se nepředpokládá. Cena lístku v jednom směru je 19 kun, zpáteční vás vyjde na 38 kun. Zpáteční cesta tedy vyjde v přepočtu na asi 135 korun, což je docela příjemná cena. Zvlášť, pokud vezmete v potaz cenu zpátečního lístku na velké lodě, které taky pendlují mezi Šilem a Crikvenicí (byť tedy ještě s projížďkou okolo pobřeží). U nich stojí zpáteční lístek 120 kun na osobu.

Vzpomínka na trajekt Crikvenica - Šilo
Vzpomínka na trajekt Crikvenica - Šilo, dnes jej nahrazuje Krčki most

O Šilu jako takovém a projížďce velkou lodí okolo Crikvenické riviéry zase někdy příště. Na závěr jen poznámka, že ceny odpovídají konci června 2018, výše uvedený jízdní řád platí od 15. 6. do 1. 7. 2018. Během prázdninových měsíců by měl počet spojů narůst na deset denně, mimo sezónu zase některé odpolední spoje vynechají.

Reklama

reklama