cesta

Léto je v plném proudu a jako každý rok se mnozí z nás chystají na letní dovolenou u Jadranu. Průzračné moře, fascinující národní parky a výborná kuchyně. To všechno je Chorvatsko, oáza pro české turisty u Středozemního moře, na kterou se těšíme po celý rok. Těsně před odjezdem nás ale může přepadnout cestovní horečka a obavy. Co když něco důležitého zapomenete doma? Není se třeba obávat, všechno se dá samozřejmě koupit na místě. Pojďme se ale tedy společně podívat, co si s sebou vzít, abyste si dovolenou opravdu užili...

Pokud se do Chorvatska vydáte vlastním automobilem, musíte počítat s nejrůznějšími poplatky za použití silnic. České dálniční známky zmiňovat nebudu, ale podívejme se, s čím počítat za našimi hranicemi. Tedy jaké jsou dálniční poplatky v Rakousku, Slovinsku a jaká je výše mýtných poplatků v Chorvatsku.

Každý rok se pár týdnů před sezonou rozhoří souboj o to, který novinář napíše první článek o cestě do Chorvatska. A kdo více vystraší čtenáře. Obří pokuty, nekonečné kolony, dražší mýto, předražená pizza, chybějící obsluha v restauracích. Je toho hodně. Postřehy od stolu však v tomto článku nečekejte.
Pokud chcete alespoň trochu kouknout na protější ostrov Krk a vyzkoušet si koupání na druhé straně, vydejte se do vesnice Šilo naproti Crikvenici. Speciální lodní taxi vás tam zaveze během pěti minut za poměrně rozumnou cenu.
Nastala ideální doba článků na téma cesta do Chorvatska na tisíc způsobů. Přispěji se svou troškou do mlýna a podělím se o prožitek z cesty na Krk. Teď v polovině června.

Do Chorvatska se obvykle vydáváme především na začátku sezóny, abychom vám přinesli novinky, které na vás čekají. Ovšem zajímalo nás, jaké je to po skončení sezony, když většina turistů od moře odjede. Letos jsme to vyzkoušeli.

S týdenním odstupem si dovoluji sepsat několik postřehů z cesty do Chorvatska, konkrétně do Crikvenice a na ostrov Krk. Některé informace už budou v reálu trošku jiné vzhledem k tomu, že v červnu teprve začínala turistická sezóna a hlavní nápor turistů je až nyní.

Cena benzinu i nafty stoupá. Pokud chcete trošku naplánovat výdaje při své cestě do Chorvatska, mrkněte na aktuální ceny pohonných hmot. Ty se samozřejmě liší v závislosti na dané čerpací stanici. Špatná zpráva je, že jsou poněkud dražší, než momentálně v Česku.

Včera jsme se vrátili z Crikvenice, takže můžeme poskytnout aktuální informace týkající se i cesty do Chorvatska a z něj, speciálně, co se týče dopravy na crikvenickou riviéru nebo ostrov Krk.

I letos jsme se vydali do Chorvatska na ostrov Krk a koukneme i do Crikvenice. Tímto otevíráme sérii několika krátkých článků z cesty. Budeme rádi, když vám dají nějaké tipy na vaši prázdninovou cestu do Chorvatska. A začneme s cestou.