Kam vyrazit v Crikvenici? Tipy na výlety nejen po městě

Jan Polzer

Riviéra Crikvenica pokrývá nejkrásnější část chorvatského pobřeží. Je zde mnoho atraktivních míst, které můžete navštívit. Na této stránce najdete přehled těch nejzajímavějších.

Na úvod jen zmíníme, že pobřeží jadranského moře má především bohatou lázeňskou tradici. Město od začátku 20. století získávalo pověst přímořských lázní. Naleznete zde množství sanatorií a lázeňských pavilónů.

Hotel Kaštel – bývalý klášter

 • U ústí řeky Dubračina – mapa zde;
 • objekt je spojen s kostelem.

Jedna z nejvýznamnějších pamětihodností města, která ho spolu s lázeňskou historií a geografickými podmínkami učinila oblíbeným turistickým cílem.

V roce 1412 nechal vévoda Frankopan postavit pro Pavlínský církevní řád klášter v blízkosti středověkého chrámu, který se nachází ve východní části Crikvenice mezi mořem a řekou Dubračina. Dnes je z původního kláštera nádherný hotel Kaštel. Objekt je součástí kostela, podle kterého je vlastně město pojmenováno (Crikva = kostel).

Základní struktura stavby zůstala zachována. Byl pozměněn pouze vzhled, aby se lépe přizpůsobil požadavkům dnešního hotelu.

Hotel Kaštel v Crikvenici

Kotor – archeologické naleziště a „duše“ Crikvenice

 • Na blízkém kopci;
 • bývalá Crikvenica s množstvím pamětihodností.

Zajímáte se o historii?  Pak vás nadchne Kotor neboli „stará Crikvenica“ – původní vesnice umístěná na nedalekém kopci. Dnes se jedná o archeologické naleziště, kde můžete vidět stopy pravěkého osídlení, ale i pozůstatky středověkých domů včetně kostela. Už při první návštěvě si budete moci udělat představu o tom, jak zde lidé v minulosti žili.

Kotor je vlastně bývalé centrum, jež začalo vznikat ve 13. století. Tehdejší obyvatelé byli velmi zbožní, takže je zde možné nalézt pozůstatky klášterních bratrství (Sv. Šimon, Nejsvětější Trojice a další).

V roce 1776 značnou část Kotoru poničil požár, a obyvatelé se začali přesouvat na pobřeží.

Hotel Therapia – dnes palác Kvarner

 • 1,2 km od centra města – mapa zde;
 • dnes moderní wellness hotel s krásným tropickým parkem.

Jestliže má Crikvenica pověst lázeňského skvostu na pobřeží Jadranu, pak je tento hotel toho dokonalou ukázkou. Byl dokončen v roce 1895 jako  místo, kam si jezdili odpočinout bohatí z celé Evropy. Ačkoli se cílová skupina během následujících let změnila, hotel si zachoval nádech luxusu a výjimečnosti

Hotel vyniká nejen po architektonické stránce, protože kombinuje prvky z uplynulých staletí s moderním stavebnictvím, ale i blízkým okolím. Okolo objektu je vybudován tropický park, jejž nezapomeňte navštívit. Do centra městečka je to něco málo přes kilometr, na pláž 150 metrů.

Před lety hotel koupili noví vlastníci, kteří jej zrekonstruovali. Přibyly především nové prvky a prostory pro klienty (lodžie, posilovna, wellness…). Hotel navíc změnil jméno na Kvarner Palace.

Starý olivový lis v Crikvenici

Kamenné lisy jsou samozřejmou součástí chorvatské historie. V dřívějších dobách byly běžnou součástí měst, neboť se díky nim od nepaměti získával olivový olej (lisovaný za studena – dnes známý jako extra panenský). Tento lis ale vyniká tím, že je posledním, který se v Crikvenici používal (až do konce devatenáctého století).

Poslední lis na olivy u kavárny Toš a poblíž muzea v Crikvenici

Výlety na lodi

 • Můžete si udělat výlet v okolí městečka;
 • nebo vyrazit na blízké ostrovy.

Abyste prožili svou dovolenou na maximum, vyrazte na projížďku lodí na ostrov Krk a Rab. Můžete se také vydat na ostrůvek Košljun, kde naleznete františkánský klášter. Jeho domy skrývají cennou sbírku posvátných, etnografických a literárních předmětů.

Crikvenica při pohledu z moře

Významné dny Crikvenice

Crikvenica má samozřejmě jako turistické středisko řadu významných dnů, z nichž mnohé jsou právě v létě. Jedná se jak o historické přehlídky, jež vám představí minulost města, tak i čistě o zabavní akce. Doporučujeme navštívit zejména:

 • Dny Crikvenice
 • Rybářský týden
 • Letní festival
 • plavecký maraton
 • Dny Ad Turres
 • Frankopanské dny
 • karneval.

Zmíníme, že v podstatě celé pobřeží je velká zóna pro turisty. I když zrovna nebude probíhat některá z větších akcí, můžete navštívit některý z podníků (diskotéky, diskoterasy, vinárny, ale i akvária atd.)

Další turistická místa, která byste měly navštívit

Doporučujeme dále navštívit Muzeum města Crikvenice (přímo v centru), akvárium a Ateliér Zvonko Cara, kde naleznete umění místního malíře a sochaře.

Můžete si také udělat krátký jednodenní výlet do měst Vrbnik, Klimno nebo Kačjak, či do jeskyně Biserujka. Za zmínku stojí také výlet na zříceninu hradu Badanj severně od města na pravém břehu řeky Dubračiny.

Jeskyně Biserujka na ostrově Krk

Crikvenica je ideální místo pro rodinnou a aktivní dovolenou díky velkým možnostem půjčování plachetnic, windsurfingu, naleznete zde také šlapadla, půjčovnu kol nebo aut, či tenisové kurty a další sportovní zařízení, které můžete aktivně využít.

Článek vznikl ve spolupráci s webem Ubytování v Chorvatsku.cz (UvCH.cz), což je největší český katalog soukromého ubytování na Jadranu. Najdete v něm samozřejmě i levné ubytování v apartmánech v Crikvenici.

Reklama

reklama