Luka Voz: nejlepší místo pro focení mostu na Krk a krásná pláž

Jan Polzer

Krčki most je bezesporu fotogenická záležitost. Jenže – odkud jej vlastně nejlépe fotit? Z pevniny? Z ostrova? Z lodi? Určitě ne z mostu samotného. Já to zkusil z místa, které kdysi bývalo hlavním přístavem pro lodě přivážející lidi a náklad z pevniny na Krk. Luka Voz.

Krčki most, Most Krk, původně Titův most, byl postaven v roce 1980 coby 1430 metrů dlouhá železobetonová stavba. Most se dvěma oblouky a pylonem na půli cesty na ostrůvku Sveti Marko byl do roku 1997 mostem s nejdelším betonovým mostním obloukem na světě.

Jde tedy o monumentální stavbu, která láká spoustu fotografů i těch, kteří si most prostě jen chtějí prohlédnout jinak než z vozovky na jeho vrcholu. Ostatně jak z Crikvenice, tak z měst na severu ostrova Krk (Omišalj, Njivice) vyrážejí turistické lodě, jejichž cílem je právě panorama okolo Mostu Krk.

Pokud si chcete most prohlédnout v celé jeho kráse a třeba vyfotit, mám pro vás tip. Loď není pro focení úplně nejstabilnější základ. Z pevniny se na most kouknete například z místa Sidro u města Šmrika. Před mýtnou bránou sjedete z hlavní silnice na cestu Črišnjeva, podjedete cestu a dorazíte do kotviště jachet.

Most odtud sice vidět je, ale trochu zešikma. Mnohem lepší pohled je z ostrova Krk, kde budete mít Krčki most rovně před sebou. Navíc budete koukat z relativně opuštěné pláže, kde se můžete uvelebit na zbytek dne.

Kudy na Luka Voz?

Místo, které vám chci představit, se nazývá Voz. Kdysi v něm byl přístav, tak jej nazývejme v článku dále jako Luka Voz. Cesta do něj vede hned z první odbočky na Krku, resp. z poslední odbočky, pokud jedete z Krku směrem k pevnině. Je to stejná cesta, která vede k letišti.

Po chvíli dorazíte ke kruhovému objezdu, kde se cesta na letiště (Zračna luka Rijeka) odděluje od směru k místu Voz. Tam samozřejmě odbočíte. Cedulí o tom, že cesta je na vlastní nebezpečí, se nenechejte vyvést z míry.

Ovšem nohu z plynu opravdu raději sundejte. Cesta se po chvíli promění v serpentýny, bez svodidel, které by vás chránily před pádem z prudkého srázu. O to je to romantičtější. Povrch silnice má svá nejlepší léta také za sebou. Doba, kdy Luka Voz byla frekventovaným místem pro přistávání trajektů vozících cestující z pevniny na Krk, je již téměř čtyři desítky let minulostí.

Bývalý přístav a výhled na most

Auto zaparkujete na betonové ploše u přístavu. Přestože je opuštěný, občas jej některé lodě a jachtaři využívají. Oficiálně totiž zrušený není, stále zde najdete cedule kapitanátu a evidován je i podle informací na webu.

V přístavu je jedno hlavní, pomalu se rozpadající molo pro velké lodě, úvaziště a místo pro kotvení plachetnic a motorových člunů. A také bývalá hospůdka nebo něco takového. Dnes již rozpadlá, občas v ní přespávají ve stanu rybáři. Můžete ji vidět na starých fotografiích tohoto místa, pokud trochu zagooglujete.

Rybářská loď Mirna Dva v Luka Voz
Rybářská loď Mirna Dva v Luka Voz

Most Krk, o který nám jde, uvidíte přímo před sebou. Oba jeho oblouky, stejně jako ostrůvek Sveti Marko. Koukat se, kochat se a fotit můžete dle libosti.

Krčki most
Krčki most

Otočíte-li se k mostu zády, dojdete k průmyslovému provozu, zřejmě ke kamenolomu. Navzdory nepojízdným bagrům a zrezivělým strojům v okolí stále funguje a občas od něj odjíždějí nákladní automobily. Chcete-li si jej prohlédnout, zkuste najít místo v serpentinách nad Vozem a podívejte se shora. Dohlédnete odtud i na Crikvenici.

Koupání a pláž v Luka Voz

Podle místní úpravy byste se v bezprostřední blízkosti mola neměli koupat, rybařit a ani tábořit. Evidentně ne každý to dodržuje. Ovšem i pokud se budete držet plánků, můžete si v Luka Voz užít koupání. Jen stačí trochu popojít.

Pláž v Luka Voz
Pláž v Luka Voz

Je nicméně zajímavé, že navzdory místní úpravě jsou tu udržované pláže, koše na smetí, posekaná tráva v místech, kde byste se ještě měli koupání vyvarovat. Ale… Voda je tu tak lákavá! A stromy u pláže nabízejí tak krásný odpočinek ve stínu, že je těžké odolat.

Když jsme tu byli na konci června, místo zelo prázdnotou. V bývalé rybářské baště byla upíchnutá trojice místních rybářů, panorama s Krčki mostem v zádech si dojeli vyfotit dva motorkáři ze Zagrebu a spolu s námi dojel očumovat ještě nizozemský pár. Ale to je vše. Navíc levá část zátoky s pláží byla zcela prázdná.

Když si tedy budete chtít udělat výlet na méně frekventované místo na Krku, doporučuji Luka Voz vyzkoušet.

Reklama

reklama