Poblíž Crikvenice a Selce hoří (aktualizováno 19:43)

Jan Polzer

Dnes v 8:30 vypukl v Crikvenici požár. Přesněji řečeno v lesním porostu v okolí. Kvůli silnému větru se pak požár začal šířit směrem k letovisku Selce a městu Novi Vinodolski. Požár pomáhají hasit kromě dvou stovek profesionálních hasičů i dobrovolníci.

Podle zpráv na webu crikvenica.hr byl evakuován kemp v Selce, klub Adriatic a centrum Červeného kříže. Uzavřena je také Jadranská magistrála od Jadranova až po Novi Vinodolski a doprava je odkláněna po místních komunikacích.

Podle posledních zpráv má oheň na svědomí život jednoho hasiče. Jakmile ustane silný vítr, který vše velice komplikuje, zvažuje se použití hasicího letadla. V oblasti zřejmě nefungují telefony a tvoří se kolony na silnicích, jak turisté houfně opouštějí oblast.

Další odkazy:
Chorvatské pobřeží zachvátil obří požár. Evakuovali už 1400 turistů, jeden hasič zemřel

V chorvatské Crikvenici zuří požár, hasiči už evakuovali 1400 turistů

Pro aktuální informace doporučuji sledovat chorvatský dnevnik.hr, kde naleznete fotografie a videa z oblastí zasažených požárem.

Aktualizováno 7:20

Večer v 21:30 vyšla na webu crikvenica.hr oficiální zpráva o zasedání rady tvořené starostou, ministrem vnitra, požárním velitelem, policejním velitelem a dalšími. Nejkritičtější byla situace v oblasti Hrusta, lidé ani domy v tu dobu nebyly v ohrožení. Podle těchto informací byly také v odpoledních hodinách na místo vysláni vojáci, kteří pomáhají nebo střídají již unavené hasiče. Vzhledem k množství kouře a silnému větru je doporučeno nevycházet. Rada se také snaží mírnit narůstající paniku.

Hoří také na ostrově Rab a u Šibeniku

Podle informací z Dnevnik.hr hoří také na ostrově Rab. Ohen spálil 1,4 akru zelené plochy, bojuje s ním 80 hasičů s 11 vozy.

U Šibeniku oheň spálil 38 ha nízko rostoucí trávy, bojovalo s ním 10 hasičů se čtyřmi stříkačkami. Oheň byl poté uhašen za pomoci tří letadel.

Jak to na místě vypadá, můžete kouknou na následujících videích:

Aktualizováno 24.7. 2012 9:56

Na ČT24 promluvila o situaci vedoucí českého konzulátu v Rijece. Mezi 1400 evakuovanými lidmi ze Selce jsou i Češi. Většina z nich míří do sousedního městečka Novi Vinodolski. Dnes také vystartovala tři hasicí letadla, která včera kvůli silnému větru nemohla nabírat vodu z moře.

Co se týče momentálního doporučení, zda do Crikevnice, Selce a okolí vyrazit, pak to paní vedoucí spíše nedoporučuje. Požár by měl být do dnešního večera pod kontrolou, budou však přetrvávat následky požáru a silný dým.

Obecně platí, že jste-li v Chorvatsku na dovolené a v okolí vypukne požár, neměli byste riskovat, požádejte o informace místní instituce či policii, případně zavolejte na český konzulát v Chorvatsku.

Aktualizováno 13:24

Vedoucí českého konzulátu Jindra Malá přinesla na ČT24 další aktuální informace. Požár stále hoří, ale je už pod kontrolou. Hasicí letadla už bohužel nemohou kvůli opětovnému silnému větru vzlétnout. Kritická situace je nyní v lese nad Crikvenicí. Jadranská magistrála je opět otevřena a turisté se mohou vracet do evakuovaných autokempů s Selce a Crikvenici. Dým by nad městy měl být již pryč. Ovšem tyto informace se mohou kvůli změnám větru měnit každou hodinou.

Příčina momentálních požárů v Chorvatsku není známa, spekulace hovoří o úmyslu. Je ale pravda, že hoří na mnoha místech a dlouho nepršelo. Navíc silný vítr, který nyní na severu Chorvatska vane, je velmi neobvyklý v tuto dobu.

Aktualizováno 19:43

Podle posledních zpráv je požár u Crikvenice lokalizován, probíhá dohašování a kontrola. Významnou měrou pomohly také letadla. Podle Jindry Malé se lidé v letoviscích už v klidu koupou. Policie zaznamenala respirační problémy u několika belgických turistů. Čeští turisté jsou všichni v pořádku. Otevřena je již také Jadranská magistrála. Vedení města poděkovalo všem hasičům, vojákům a dalším, kteří pomáhali s hašením. Zvláštní poděkování patřilo zástupcům Červeného kříže, kteří se starali o ohrožené lidi, a také místním podnikatelům a firmám, kteří přispěli s hmotnou pomocí. S ochotou pomoci se také projevila skutečnost, že při dobré organizaci lze zvládnout i takovéto nečekané situace.

Vzhledem k nastalé situaci byla v Crikvenici odložena řada kulturních akcí. V Selce byla zrušena akce Primorski tanci ponediljkon. Pro změnu na 30. a 31. července byla přesunuta akce Domaće je najbolje v Crikvenici. Rybaření s hosty v letovisku Dramalj bylo přesunuto na 2. srpna.

Reklama

reklama