Cesta z crikvenické riviéry směrem do Česka aktuálně bez problémů

Jan Polzer

Včera jsme se vrátili z Crikvenice, takže můžeme poskytnout aktuální informace týkající se i cesty do Chorvatska a z něj, speciálně, co se týče dopravy na crikvenickou riviéru nebo ostrov Krk.

O cestě do Chorvatska jsem psal podrobněji v polovině června, viz článek Cesta do Chorvatska - červen 2014. Několik úseků trasy se od té doby změnilo, což jsme postřehli při návratu z Njivice na Krku zpátky do Brna.

Přináším vám tedy mírně aktualizované informace a především doplnění popisu cesty z výše uvedeného článku.

Konec otravného sjíždění z dálnice přes Bakar až do Crikvenice

Začněme od nejbližšího okolí Crikvenice. Pokud bych si měl vybavit průběh cesty za Rijekou, který jsem v minulých letech absolvoval, pak nejméně záživným místem trasy byl sjezd z dálnice a zdlouhavý, nudný a otravný přejezd téměř přímo okolo mořské hladiny přes Bakar. Ještě v půlce června jsem myslel, že se to opakuje i letos. Nemohl jsem to ověřit, zajel jsem si totiž do Rijeky pro SIM od Tele2 a dále pokračoval na Krk po okresce.

Jak příjemné bylo překvapení, když jsme při cestě z Njivice do Brna vyjeli z mostu téměř rovnou na dálnici a švihali si to rovnou do Rupy. Totéž už je možné samozřejmě v obráceném směru, takže nejenom, že bude cesta pohodlnější, ale na cestě do Crikvenice ušetříte dlouhé desítky minut. V zácpách, které na klikaté okresce na pobřeží bývaly, možná i hodinu či dvě.

Vrata Jadrana, Chorvatsko

Cesta na Krk již bez objížďky

Jestliže jsem minule psal o objížďce u Kraljevice směrem na Krčki most, pak nyní musím napsat, že „Obilazak“ je již minulostí. Cesta na most i z něj je naprosto bez problémů. Projeli jsme v několika dnech také většinu míst na Krku, a to na obou stranách v šířce od mostu až po město Krk. Nikde žádný problém na cestě.

Mezi Rupou a Postojnou chybí most a objíždí se po náhradním pontonovém

Pokud jezdíte trasu přes Slovinsko a Lublaň + Postojnou, jistě znáte klikatou okresku přes Pivku, Jelšane a Ilirskou Bistricu. Někde mezi Postojnou a Pivkou je most přes říčku, který je nyní v rekonstrukci, jezdí se přes semafory na náhradních pontonech. Předpokládám, že v sezoně se zde vytvoří velké fronty. My jsme zde čekali méně, jak pět minut.

Ve Slovinsku se obrňte trpělivostí na řadě 80 km/h úseků

Po letošní cestě do Chorvatska a návratu zpět musím říci, že nejnáročnější úseky trasy jsou ve Slovinsku. Na dálnicích je zde spousta opravovaných úseků, kde jsou sice zachovány dva pruhy, ale rychlost je zde snížena na 80 km/h. Navíc jsou tu pruhy na můj vkus hodně úzké a nebezpečí nehody a totální zácpy docela vysoké.

Při cestě zpět se tvořili jen malé zácpy v okolí Lublaně. Jinak jsou tu ještě otravné mýtnice, kde se sice nezastavuje, ale projíždí se 40 km/h.

Marché v Lukovici, ve Slovinsku

Rakousko bez problémů

Cesta přes Rakousko je bez větších problémů. Na cestě tam i zpátky jsme nikde nestáli, ani v okolí Vídně. Do Chorvatska jsme jeli v neděli ráno (ve Vídni okolo osmé), zpáteční cesta do Brna byla v sobotu okolo 17. hodiny. Nikde žádná zácpa.

Mimochodem, při cestě přes Rakousko vás trkne do očí zajímavý kontrast mezi okolím silnic u nás a ve Slovinsku a Rakouskem. Skoro by se jeden neubránil říci, že i trávu mají v Rakousku zelenější. Je tu vidět puntičkářský pořádek, na odpočívadlech i v krajině okolo. Ve Slovinsku už čekejte na odpočívadlech rozházené odpadky. Ale alespoň mají nouzové odpočívky, když už ne nic podobného, jako kvalitní rakouská odpočívadla od ASFINAG s toaletami zadarmo, sprchou, Wi-Fi a automaty na občerstvení. To v Česku není ani jedno z toho...

ASFiNAG v Rakousku

A v Česku? Záleží, odkud pojedete

No a co se týče cesty po českých silnicích, záleží samozřejmě odkud pojedete. Cestu z Brna na Mikulov neznepříjemňují žádné uzavírky. Pokud pojedete z Prahy či jinak, potrápí vás D1, ale to zde nebudu řešit.

Všem přeji příjemnou cestu a bezpečný návrat.

Reklama

reklama