Crikvenica, Chorvatsko a výlety lodí na Krk

Jan Polzer

V Crikvenici se můžete podobně, jako v celém Chorvatsku vydat na výlet lodí. Nabízeny jsou okružní plavby okolo ostrovů, celodenní výlety i plavby plachetnicí. V Crikvenici stačí zajít do městského přístavu a vybrat si z nabídky výletů ve stáncích na molu. Doporučuji výlet na Krk.

Přímo naproti Crikvenici je ostrov Krk, který sám o sobě je známým turistickým letoviskem. Z přístavu v Crikvenici na něj vozí turisty jak různá lodní taxi (zajíždějící i do měst Novi Vinodolski nebo Selce), tak rychlé čluny nebo soukromníci nabízející okružní plavby a výlety.

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Náš tip – Primorka

Při naší návštěvě Crikvenice v létě 2010 nás zaujala výletní loď s názvem Primorka. Její posádka nabízí výlety téměř každý den v týdnu. Tyto výlety jsou různě zaměřené. V nabídce najdete okružní plavbu okolo ostrova Krk. Tento výlet je celodenní, jeho součástí je pohoštění na palubě lodi, návštěva různých míst na Krku, část dne je také věnována odpočinku a koupání. Úchvatný pohled se vám naskytne při podjíždění mostů vedoucích na Krk.

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Nechcete-li na lodi strávit celý den, můžete se Primorkou vydat do Vrbniku. Jedná se o staré pirátské městečko ve skalách. Po městě vás provede průvodkyně z Primorky - že byste nerozuměli se nemusíte bát - výklad v jejím podání probíhá ve třech jazycích - anglicky, německy a italsky.

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Z lodi se vám může naskytnout například takovýto pohled na Crikvenici.

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Pokud se vydáte s Primorkou na celodenní plavbu okolo ostrova Krk, můžete vidět i most vedoucí na tento ostrov, respektive projedete přímo pod ním.

Podívejte se pod mořskou hladinu bez namočení

Kromě výletů na klasických lodích můžete v přístavu v Crikvenici nastoupit na loď umožňující pohled pod mořskou hladinu přímo ze své paluby. V létě 2010 operovaly v Crikvenici dvě takové lodě. Obě měly podobnou konstrukci a podobný princip pohledu do moře – cestující na spodní palubě sedí okolo napevno přidělaných stolečků, které však mají místo horní desky zvětšovací sklo – pro pohled pod hladinu ideální, zvlášť pro neplavce.

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Musím se přiznat, že jsem plavbu na lodích se skleněným průhledem nevyzkoušel – oproti Primorce neměly žádnou atmosféru, takže ani nemohu zprostředkovat, co je vlastně pod hladinou moře mezi Crikvenicí a Krkem vidět.

Výlety lodí, Crikvenica, Chorvatsko

Jak a kde si koupit lístek na loď?

Lodní lístek vám nabídnou v předprodeji různé agentury ve městě, levnější a bezesporu i příjemnější je koupit si lístek rovnou v přístavu u některého ze ze zástupců konkrétní lodi. Ti totiž v přístavu mají svá stanoviště a stánky, u kterých prodávají lístky a rezervace. Můžete se tak domluvit, co je náplní každé z cest, kudy loď jede, jak dlouho plavba trvá a podobně.

Lístek na Primorku jsme si loni zarezervovali přímo od jejího kapitána. Den předtím jsme totiž vyslechli, jak jeho asistentka popisovala, co všechno plavba zahrnuje a kdy probíhá. Lístek jsme nemuseli platit předem - kapitán si jen zapsal rezervaci a zaplatili jsme až v den plavby.

Reklama

reklama