Crikvenica 2013 aktuálně: cesta do Chorvatska, ceny, koupání, počasí nebo doprava

Jan Polzer

Chystáte se letos do Chorvatska, případně rovnou do Crikvenice? Pak mám pro vás několik aktuálních postřehů z cesty do Chorvatska a zpět a z návštěvy Crikvenice. Vrátil jsem se tento víkend a musím říci, že změn je od minulého roku celá řada.

Letos jsem se do Chorvatska vydal již v polovině června. Více se o tom rozepíšu v následujících článku, už teď ale mohu prozradit, že návštěva Chorvatska ještě před vypuknutím opravdové sezony má něco do sebe.

Na následujících řádcích se s vámi chci podělit o dojmy z letošní návštěvy Crikvenice. Od doby, kdy jsem v ní byl naposledy, se změnila řada věcí, zkusím je sepsat spíše formou postřehů, než nějaké recenze ubytování či nabízených zážitků a atrakcí.

Crikvenica v červnu 2013 a cesta do Chorvatska a zpět

Do Chorvatska jsme letos vyrazili již v přesné polovině června 2013. Tím může být situace na cestě mírně zkreslená, oproti stavu dopravy při vaší cestě v průběhu léta. Cestu jsem tradičně zvolil přes Slovinsko a přes Lublaň. Má to své výhody. Nechcete-li se zdržovat při přejezdu směrem na Zagreb po okreskách, stejně byste si dálniční známku koupili, takže proč ji plně nevyužít a nevyhnout se chorvatským mýtným branám i zácpám u nich?

Tip: Více o cestě do Chorvatska a Crikvenice najdete v sekci Cesta a mapa.

Cesta z Brna do Vídně proběhla bez problémů, žádná uzávěra na silnici nebyla. Přejezd okolo Vídně byl rovněž bez problémů, pominu-li ranní únavu z poněkud jednotvárné cesty. Na 38. km za Vídní jsem byl zvyklý zastavit na první odpočinek po cestě, na kávu a štrůdl v provozovně sítě dálničních restaurací Autogrill. Velmi mě proto zklamalo zjištění, že zdejší Autogrill je od února uzavřený. Čerpací stanice s občerstvením tamtéž však funguje stále, a to včetně čistých a bezplatných WC.

Proč WC zmiňuji? Poněkud mne popouzí, když každý rok vidím, jak na odpočivadlo dojede skupinka Čechů, vytáhnou svoje náčiní a jako toulaví psi označkují kde co. Má to být snad značka chlapáctví? Spíše prasáctví. O rádobydámách okupujících keře u odpočivadel ani nemluvě. Nevím, proč by dálniční odpočivadla měla smrdět od českých chcanek či něčeho trvanlivějšího, když jsou tu čisté (a co nás asi zajímá, i bezplatné) toalety. Pokud nechcete stát u čerpací stanice, pak bez obav zastavte na „obyčejnějších“ odpočivadlech s označením ASFiNAG.

Kromě Autogrillu (druhý a v provozu najdete při cestě z Chorvatska nazpátek, poblíž Grazu), doporučuji také síť Marché. Najdete ji v Rakousku i Slovinsku, skvěle zde pojíte a občerstvíte se v čistém a příjemném prostředí.

Cesta po Rakousku tedy bez problémů, kromě asi dvou nebo tří osmikilometrových úseků, kdy je rychlost kvůli zúžení a opravám vozovky a mostu snížena na 80 km. Zácpy jsem tu nezaznamenal ani v nejmenším, a to ani při cestě nazpátek, kdy byla silnice směrem do Chorvatska zaplněna o poznání více.

Podobně v pohodě probíhá i cesta směrem ze slovinského Mariboru na Lublaň. Zde jsem však kus přes slovinským hlavním městem zažil nepříjemné překvapení v podobě zavřeného tunelu a asi dvacetikilometrové objížďky mimo dálnici. Toto jediné velké omezení na cestě znamenalo ve výsledku tak velké zdržení, že jsem dojel do Rijeky až někdy před pátou hodinou odpoledne (vyrážel jsem před šestou ráno).

Zbytek cesty až do Chorvatska byl opět bez problémů a je třeba dodat, že při zpáteční cestě v sobotu 22. 6. 2013 jsem si nevšiml, že by na druhé straně byla stále nějaká uzavírka.

Pokud přijíždíte na crikvenickou riviéru směrem ze Slovinska nebo prostě od Rijeky, pak jistě z posledních let znáte sjezd z dálnice za Rijekou, kdy je kus dálnice uzavřen (nedokončen) a vy sjíždíte na běžnou silnici k prudkého kopce, přes semafory a následně přes Bakar objíždíte zátoku. Vzpomenu-li si na minulé cesty v červenci, srpnu a září, pak toto místo vždy znamenalo minimálně půlhodinové čekání. 15. června, tedy před sezonou, to bylo absolutně bez problémů (čekání v koloně před semaforem asi dvě minuty). Horší to budete mít vy, kdo do Chorvatska teprve pojedete. Když jsem včera dopoledne odjížděl, viděl jsem v opačném směru kolonu prakticky od Bakaru až k tunelu Draga, což je prakticky už Rijeka.

Zbytek cesty do Crikvenice byl už v pohodě, stejně tak do Njivice na Krku, kde jsem letos bydlel. Včera v sobotu již byl provoz směrem do letovisek značně zhoustlý, bylo zajímavé porovnat ten kontrast mimo sezonu a na začátku sezony. Po pravdě, ani se mi po letošním vydařeném výletu nechce v sezoně už jezdit.

Co se týče zpáteční cesty, tam prakticky nemám moc co zmínit. Provoz v opačném směru, tedy do Chorvatska byl mnohem hustší než před týdnem. Zácpu za Rijekou jsem zmínil. Cestou do Brna jsme se mírně zdrželi pouze u jednotlivých cestarin ve Slovinsku, kde sice není žádná kontrola na dálniční známku, ale otevřeny byly vždy jen dva průjezdy a rychlost snížena na 40 km/h.

K cestě ještě přidám dva poslední tipy, zbytek kdyžtak odpovím v komentářích pod článkem. Prvním tipem je odpočivadlo s restaurací Potok, poblíž obce Jelšane, tedy kousek před hranicemi Slovinsko – Chorvatsko. Mají zde moc dobrý džus s ledem, bezplatné Wi-Fi, místní zeleninu (můžete si koupit cestou domů) a samozřejmě směnárnu z Euro na Kuna. Druhým tipem je Park vojaške zgodovine v obci Pivka, přes kterou pojedete. Jedná se o vojenské muzeum, kde najdete historickou dělostřeleckou a obrněnou techniku, stejně jako tu soudobou, od tanků, přes letadla, po ponorku. (A samozřejmě bych měl ještě zmínit Postojnskou jamu a řadu dalších věcí na cestě).

Crikvenica, Chorvatsko 2013 Crikvenica, Chorvatsko 2013

Crikvenica – počasí a teplota moře v polovině června

Měl jsem trochu obavy, jaké bude v polovině června počasí. Bude svítit sluníčko? Bude voda dostatečně teplá? Když si vzpomenu na počasí u nás minulý týden a zpátky, byl jsem z toho trochu nervózní. Stejně tak při sledování každodenně aktualizované teploty moře v Chorvatsku.

Veškeré obavy však byly zbytečné. I v polovině června je v oblasti Kvarneru, tedy na severu Chorvatska dostatečně teplo k příjemnému koupání a dostatek slunečního svitu k tomu, abyste se při opalování spálili. Celý týden jsme měli štěstí a nebe absolutně bez mráčku (sledováno z Njivice a Crikvenice). Toho 15. června měla voda papírově okolo 23 stupňů, což po krátkém osmělení umožňovalo bezproblémové koupání. Hlavně odpoledne a v podvečer, kdy voda byla již dostatečně ohřátá.

Včera před odjezdem jsem se ještě v městečku Njivice stihl okolo šesté ráno vykoupat a teplota moře se mi pocitově zdála větší, než teplota ovzduší. Prostě příjemně teplé koupání i po ránu. V Crikvenici to bude podobné, takže z tohoto pohledu můžete určitě vyrazit už dnes.

Když koukám na teplotu moře z dnešního rána u Krku, hlásí 26 stupňů, dokonce tedy o stupeň více, než v mnohem jižněji položeném Dubrovníku.

Tip: Pokud jste si ještě nevšimli, máme na webu vylepšenou předpověď počasí v Chorvatsku přímo pro Crikvenici.

Jestliže se nechcete koupat na bezplatných plážích a chcete vyzkoušet placenou městskou pláž v Crikvenici s upraveným vstupem do moře a různými atrakcemi v uzavřeném parku, pak vězte že cena za vstup je 15 kuna pro dospělého a 8 kuna pro dítě. Na plážích se můžete nechat namasírovat. 15 minut vás vyjde na 70 kuna, půlhodina na 130 kuna (100 kuna v roce 2011) a hodina na 200 kuna (190 kuna v roce 2011).

Crikvenica, Chorvatsko 2013 Crikvenica, Chorvatsko 2013 Crikvenica, Chorvatsko 2013

Ceny potravin, jídla, pití v Chorvatsku

Předpokládám, že vás budou hodně zajímat současné ceny potravin, jídla a dalších věcí v Chorvatsku, respektive tedy přímo v Crikevnici a okolí. Co se týče hlavních jídel v restauracích, jejich cena se pohybuje v rozmezí od 30 kuna (špageti), přes 70 kuna (například talíř s pršutem, olivami, salátem a místním chlebem) až klidně k 140 kuna a výše (čerstvé ryby). Pokud mohu porovnat tři místa, která jsem letos navštívil, nejlevnější byl Omišalj, Crikvenica a Njivice byly mírně dražší a zhruba na stejné úrovni.

Crikvenica, Chorvatsko 2013 Crikvenica, Chorvatsko 2013

Zmrzliny koupíte kopeček (tedy na naše poměry megakopeček) za 5 kuna v Njivice, 6 nebo 7 kuna v Crikvenici. Za zmrzlinový pohár dáte od 30 do 50 kuna. Pivo 0,5l v restauraci 16 kuna. Smažené kalamáry 60 kuna, půllitrová minerálka 10 kuna, rybí polévka 33 kuna, salát z chobotnice a čerstvých brambor (doporučuji kdekoli) 50 kuna. Ryba Oslič 45 kuna. Lasagne 48 kuna. Jakékoli pití v restauraci 0,25l okolo 15 kuna (pivo tedy vychází stejně jako u nás o mnoho lépe). Ceny samozřejmě záleží na tom, zda půjdete do některé z restaurací na nábřeží, nebo dále do města.

Co se cen v obchodech týče tak například: chléb 8,39 kuna, balení pršutu 100g stojí 19,99 kuna, mazací sýr 9,99 kuna.

Tip: na našem webu najdete i aktuální ceny potravin v Chorvatsku v síti supermarketů Plodine.

Parkování v Crikvenici

Pokud se budete chtít podívat do některých dalších měst, pak vězte, že cena za parkování se pohybuje od 5 do 7 kuna za hodinu. Najdete ale i zcela bezplatná parkoviště, obvykle dále od pláže (jejich dostupností a volnou kapacitou v sezoně si nejsem jistý). Doporučit mohu například bezplatné parkoviště v Omišalj, které je prakticky pár kroků od nádherné čisté pláže u zrušeného hotelu.

Pokud budete bydlet jako já v menším městečku, budete se nudit a budete se chtít podívat do Crikvenice, pak vám doporučuji zaparkovat pod mostem Jadranské magistrály, kde je to levnější, než přímo u pláže. Je to vlastně hlídané parkoviště za parkovacími plochami supermarketů Plodine a Konzum. Cena je zde 3 kuna za hodinu a co mi vyhovuje, neplatíte dopředu na automatu. Platíte až při výjezdu obsluze, podle toho, kolik času jste ve městě skutečně strávili. Není tak potřeba si dopředu chystat a shánět drobné.

Na mapě Google je zde http://goo.gl/maps/SjYMP. Při příjezdu do města směrem od Rijeky projedete až do centra, okolo radnice a přístavu, přejedete most a hned zabočíte doleva před hřbitovem. Pak stačí jen dojet k mostu nad vámi, zabočit doleva a poté na parkoviště.

Parkovné lze taky prakticky všude platit přes mobil.

Výlety lodí

Moje oblíbená loď Primorka, stejně jako další lodě, které znám z minulých pobytů v Crikvenici (Taxi Lucija, Roberta, Alga a Plima) stále nabízejí množství výletů, ze kterých si určitě vyberete. Stačí zajít do přístavu a vybrat si z nabídky u stánků. U Primorky najdete mimo jiné i Slovenku, výlety s lodí Plima zase domluvíte přímo v češtině. Jinak se bez problémů obejdete s němčinou, někde i s italštinou a angličtinou.

Crikvenica, Chorvatsko 2013 Crikvenica, Chorvatsko 2013

Podrobněji se výletům loděmi věnuji v článku Chorvatsko a výlety lodí na Krk. Tu jen připomenu, že si můžete vybrat například celodenní výlet okolo Krku s koupáním, zastávkami na koupání v Bašce, Krku nebo Njivici, či jen kratší výlet do pirátského městečka Vrbnik. Pokud se chcete kouknout pod hladinu moře, zkuste každodenní výlet lodí Plima se skleněnými průhledy pod kýl. Například tříhodinový výlet od 14 do 17. hodiny stojí 120 kuna na osobu. V Crikvenici jsou také rychlé čluny vozící do městeček Šilo a Klimno.

Novinky v Crikvenici v sezoně 2013

Crikvenica prošla letos na jaře výraznou přestavbou u centrálního mola. Pokud kouknete na starý obrázek z webkamery nebo pokud si vzpomenete na minulou návštěvu, pak si asi vzpomenete, že k molu vedla jednosměrka a lidé se pletli pod kola aut. Nyní je tento prostor zcela přestavěn na pěší zónu, náměstíčko. Zůstala jen jednosměrka okolo moře, která navíc nutí auta jet opravdu pomalu, kvůli schválně udělaným vlnám na silnici z dlaždic.

Nové náměstíčko poslouží různým akcím, kterých se v Crikvenici koná mnoho každý rok. Spolu s rekonstrukcí náměstí dostaly jednotný vzhled i zahrádky okolních restaurací a cukráren. Náměstí teď vypadá moderně, na můj vkus ale možná až příliš betonově.

Crikvenica, Chorvatsko 2013 Crikvenica, Chorvatsko 2013

Pocit zklamání se mi dostavil v momentě, kdy jsem dorazil na autobusové nádraží. Turistický vláček Felix, který mě dovezl například k mé aféře s pedofilem v autokempu Kačjak, zmizel. Zůstaly jen popisky na chodníku, nápisy na silnici jsou pryč a místo cedulí s jízdním řádem jsou zasazeny stromy. Pokusím se zjistit, zda se vláček objeví v sezoně někde jinde.

Crikvenica, Chorvatsko 2013

Toliko tedy mé aktuální postřehy k Crikvenici i cestě do Chorvatska a na Kvarner osobně. Už teď mohu prozradit, že v nejbližší době se můžete těšit na podrobnější články týkající se městeček Njivice a Omišalj.

Crikvenica, Chorvatsko 2013

Reklama

reklama